Dwa życia. “Sieć Alice” Kate Quinn

Dwie historie. Dwie kobiety. Dwa pokolenia. Na polskim rynku wydawniczym pojawia się książka, którą każdy miłośnik wojennych opowieści, pełnych zwrotów akcji i wyraźnych postaci powinien przeczytać. Oto “Sieć Alice” autorstwa Kate Quinn (https://www.taniaksiazka.pl/siec-alice-kate-quinn-p-1356323.html).

Dwa życia

Kate Quinn w swojej powieści głównymi bohaterkami uczyniła dwie kobiety – Eve i Charlie. Pierwszą z nich poznajemy w roku 1915. Trwa pierwsza wojna światowa, a ona ma zadanie – uwieść niemieckiego kolaboranta i go zdemaskować. Taki cel nałożyła na nią sieć Alice, czyli tajna organizacja kobiet szpiegów. Misja zostanie wykonana, jednak cena, jaką dziewczyna poniesie, okaże się bardzo wysoka. Będzie pragnęła zadośćuczynienia, ale okazja, by dokonać aktu zemsty, nadarzy się dopiero po wojnie. Ale tej kolejnej wojnie… Druga z kobiet żyje już w innych czasach. Jest rok 1947. Charlie, czyli Charlotta, wraz z matką opuszcza Stany Zjednoczone, by udać się do Europy. Tak naprawdę do tej podróży namawiają ją rodzice, którzy chcą, by dziewczyna pozbyła się tam dyskretnie pewnego problemu… Charlie jednak podczas przesiadki wymyka się mamie i zaczyna szukać ulubionej kuzynki, z którą rozdzieliła ją wojna. Trafia do… Eve, która działała w sieci Alice. Jest ona już dojrzałą kobietą. Na pierwszy rzut oka różni je wszystko… Ale to tylko pozory.

Życie w sieci

Wielość wątków i fabuła przesycona wydarzeniami rodem z kryminałów i powieści sensacyjnych powoduje, że ciężko uwierzyć w autentyczność tej historii. Autorka jednak wykorzystała prawdziwe epizody, ciekawostki i anegdoty o kobietach szpiegach i zręcznie połączyła rzeczywistość z fikcją literacką. Główny wątek książki nawiązuje do autentycznej grupy oporu, którą dowodziła tytułowa Alice – Louise de Bettignies. Członkiniami tej grupy były dziewczyny niewinne i kulturalne, poliglotki i trzpiotki, ale zawsze niewiasty wyjątkowe. Były piękne, a swoją urodą miały przyciągać mężczyzn, by ich zainteresowanie wykorzystywać potem w celach zawodowych – by zdobywać lub przemycać informacje. Te dzielne kobiety ryzykowały zdrowiem i życiem, reputacją, a czasem i cnotą, by zrealizować swój cel i pomóc ojczyźnie. Wpływały na losy bitew i wojen. A potem ponosiły tego konsekwencje.

Literatura jak życie

Sieć Alice” to naprawdę świetna powieść historyczna, którą czyta się z zapartym tchem jak najlepszy kryminał czy powieść przygodową. Jest to lektura o podążaniu za marzeniami, poczuciu winy i tajemnicach przeszłości, o kobiecej dzielności i cierpieniu, a także solidarności. Historie bohaterek intrygują, zapewniają mnóstwo emocji i prowokują do refleksji na temat ludzkiego losu i tego, co tak naprawdę nim kieruje. 

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com